Ako sa o seba starať počas liečby

Nemusíte sa báť, že rakovinou niekoho nakazíte. Nie je dôvod izolovať sa od ostatných, lebo rakovina sa neprenáša dotykom, slinami, krvou, pohlavným stykom, ani iným spôsobom.

Neexistuje žiadna špeciálna protirakovinová diéta, no správne stravovanie a dostatočná výživa môže v boji s chorobou pomôcť.

Nezabúdajte, že pri liečbe chemoterapiou treba piť viac tekutín, ako inokedy.

Dbajte na fyzickú aktivitu, aj keď sa cítite unavený. Pohyb je veľmi dôležitý, lebo uľahčuje spánok, znižuje nechutenstvo a zlepšuje náladu. Pohybujte sa len kým pocítite „miernu únavu", viac necvičte.

Odpočinok je dôležitý, no nadmerné vylihovanie a odmietanie primeranej pracovnej aktivity môže uškodiť. Otestujte si sami, koľko práce vás poteší, a zároveň príliš neunaví.

Nepodceňujte „bežné" infekcie. Počas protinádorovej liečby je váš imunitný systém oslabený, preto pre vás môžu byť ohrozením aj choroby, ktoré ste predtým bez problémov zvládali (prechladnutie, vírusové infekcie...).

Alkoholu by ste sa počas liečby a pol roka po nej mali vyhýbať. Aspoň 3 mesiace po ukončení chemoterapie nepite alkoholické nápoje vôbec, v ďalších troch mesiacoch si doprajte nanajvýš pohár piva alebo ľahkého vína. Destiláty nepite vôbec.

Niektoré lieky sa pri liečbe chemoterapiou nesmú užívať. Informujte svojho lekára, u ktorého ste v starostlivosti, o všetkých liekoch, ktoré užívate alebo chcete užívať. Platí to aj pre voľnopredajné a prírodné preparáty.

Mgr. Mária Andrašiová, psychológ