Ako sa zmieriť s ochorením

Realita ochorenia je nová skutočnosť, s ktorou sa musíte naučiť žiť. Potrebujete k tomu čas - nestane sa to zo dňa na deň. Trpezlivosť - nepôjde to ľahko a bez bolesti. A potrebujete pri sebe blízkych ľudí - sú vašou motiváciou prečo bojovať, a zároveň oporou, ktorá vám pomôže náročné obdobie zvládnuť.

Buďte informovaní. Objektívne informácie o vašom ochorení vám pomôžu čeliť rôznym fámam a mýtom založených na polopravdách, ktorým sa pravdepodobne počas vašej liečby nevyhnete.

Naučte sa požiadať o pomoc a prijať ju - či už od svojich blízkych, alebo odbornú. Snažte sa byť k svojim blízkym otvorení. Zaslúžite si to vy aj oni. Hovorte s nimi o tom, čo cítite a potrebujete.

Zamerajte sa na najbližší krok. Neriešte vzdialenejšiu budúcnosť (ak, tak len pozitívne vízie v budúcnosti). A snažte sa nerozvíjať v sebe negatívne scenáre. Oberajú vás o energiu, ktorú potrebujete na liečbu.

Inšpirujte sa tými, ktorí toto ochorenie zvládli. Pred vami množstvo pacientov prešlo tým, čím teraz prechádzate vy. V súčasnosti fungujú rôzne pacientske organizácie, kluby, diskusné fóra - inšpirujte sa a hľadajte podporu aj takýmto spôsobom.

Myslite pozitívne. Nevzdávajte sa nádeje, nestrácajte vieru. Pozitívne myslenie však neznamená odmietať realitu. Realita je taká, aká je a treba začať tým, že ju prijmete. A každý úspešný krok, ktorý sa vám počas ochorenia podarí urobiť, je vašim malým víťazstvom. Rátajte víťazstvá, nie prehry.

Mgr. Mária Andrašiová, psychológ