Ako zvládnuť liečbu chemoterapiou

Zaujímajte sa o dôležité informácie ohľadom liečby, jej možných vedľajších účinkov a všetkého, čo s ňou súvisí. Ak budete informovaní, budete lepšie pripravení na to, čo liečba prinesie. Pozor však na dôveryhodnosť zdrojov, odkiaľ informácie získavate! Najlepšie vás poinformuje váš onkológ.

Zamerajte sa na „tu a teraz". Nepredstavujte si, koľko ešte musíte vydržať, ale počítajte, čo všetko už máte za sebou.

Naučte sa svalovú relaxáciu. Keď je telo uvoľnené a nie ste úzkostní, budete liečbu lepšie tolerovať.

Medzi jednotlivými liečbami:

Buďte informovaní. Objektívne informácie o vašom ochorení vám pomôžu čeliť rôznym fámam a mýtom založených na polopravdách, ktorým sa pravdepodobne počas vašej liečby nevyhnete.

Naučte sa požiadať o pomoc a prijať ju - či už od svojich blízkych, alebo odbornú. Snažte sa byť k svojim blízkym otvorení. Zaslúžite si to vy aj oni. Hovorte s nimi o tom, čo cítite a potrebujete.

Zamerajte sa na najbližší krok. Neriešte vzdialenejšiu budúcnosť (ak, tak len pozitívne vízie v budúcnosti). Snažte sa nerozvíjať v sebe negatívne scenáre. Oberajú vás o energiu, ktorú potrebujete na liečbu.

Inšpirujte sa tými, ktorí toto ochorenie zvládli. Pred vami množstvo pacientov prešlo tým, čím teraz prechádzate vy. V súčasnosti fungujú rôzne pacientske organizácie, kluby, diskusné fóra - inšpirujte sa a hľadajte podporu aj takýmto spôsobom.

Myslite pozitívne. Nevzdávajte sa nádeje, nestrácajte vieru. Pozitívne myslenie však neznamená odmietať realitu. Realita je taká, aká je a treba začať tým, že ju prijmete. A každý úspešný krok, ktorý sa vám počas ochorenia podarí urobiť, je vašim malým víťazstvom. Rátajte víťazstvá, nie prehry.

Sú obmedzenia, ktoré vám do života prinesie choroba a musíte ich akceptovať (napríklad zvýšená miera izolácie v dôsledku zníženej imunity, či pocitov únavy a nevoľnosti) a sú také, ktoré vytvárate SAMI. Učte sa orientovať vo vašom prežívaní, oddeľte opatrenia, ktoré vás chránia, od obmedzení, ktoré nie sú nevyhnutné a akceptujte len tie, ktoré sú vo váš prospech. Neidentifikujte sa s rolou pacienta viac, ako je nevyhnutné. Niekedy nemáte na výber. Ale inokedy áno. Využite to!

Mgr. Mária Andrašiová, psychológ