Ako zvládnuť nežiaduce účinky liečby

Všetky druhy protinádorovej liečby prinášajú riziko nežiaducich účinkov. Prinášame vám prehľad tých najčastejších a rady, ako sa s nimi vysporiadať.

Nevoľnosť a zvracanie

Nevoľnosť a nutkanie na zvracanie patria medzi najčastejšie, a zároveň najobávanejšie nežiaduce účinky protinádorovej liečby. Pri niektorých typoch chemoterapie sú len slabé a zriedkavé, alebo dokonca žiadne. Iné lieky ich vyvolávajú až u 90 % pacientov. Mnohí pacienti sa dokonca mylne domnievajú, že nevoľnosť a zvracanie sú dôkazom, že chemoterapia účinkuje. V skutočnosti sú cytostatiká rozdelené do štyroch skupín podľa miery pravdepodobnosti, že spôsobia nevoľnosť alebo zvracanie. Existuje viacero liekov, ktoré preventívne zabraňujú nevoľnosti a zvracaniu po chemoterapii. Dnes sa už stávajú štandardnou súčasťou liečby pred podaním chemoterapie. Informácie získate u svojho lekára.

Znížiť riziko nevoľnosti a zvracania môžete aj Vy sami:

 • Minimálne dve hodiny pred chemoterapiou nejedzte.
 • Počas obdobia nevoľnosti sa vyhýbajte svojim obľúbeným jedlám, aby ste k nim nezískali odpor.
 • Jedlo si servírujte skôr studenšie, vo vetranej miestnosti bez zápachov.
 • Vyvarujte sa veľkých porcií jedla a pocitu plného žalúdka. Jedzte malé porcie ľahko stráviteľného jedla - krekry, toasty, hydinové mäso, tvrdé cukríky, pudingy, smotanové jogurty...
 • Tekutiny pite chladené, nesýtené. Pite cez slamku, pomaly a priebežne počas celého dňa.
 • Po jedle si doprajte odpočinok, najlepšie v sede. Aspoň dve hodiny po jedle si nelíhajte.
 • Nenoste tesné oblečenie - zvyšuje príznaky nevoľnosti.
 • Pri pocitoch nevoľnosti dýchajte zhlboka a pomaly.
 • Pokiaľ trpíte nevoľnosťou a zvracaním ešte pred podaním chemoterapie, môže vám okrem liekov pomôcť aj psychológ.

Hnačka

Hnačka sa môže objaviť ako dôsledok liečby ožarovaním a tiež po chemoterapii, ktorá môže poškodiť bunky črevnej sliznice. Niekedy môžu hnačku vyvolať aj psychické príčiny, najmä strach z liečby. Ak trpíte hnačkou, denne po malých dúškoch vypite aspoň 2,5 - 3 litre tekutín, keďže hnačka zbavuje telo vody a hrozí dehydratácia. Jedzte najmä: jogurty, netučný tvaroh, biely chlieb, ryžu, cestoviny, zemiaky, banány, jablká bez šupky, špenát, hrášok, krémové polievky, mleté mäso, ryby, hydinu. Hnačku môže zhoršiť celozrnný chlieb, orechy, horúce a výrazne korenené jedlá, káva, silný čaj, alkohol i ovocné šťavy, preto sa im radšej vyhýbajte.

Zápcha

Pri zápche vám pomôžu potraviny s vyšším obsahom vlákniny, napr. celozrnný chlieb, ovocie, zelenina. Hneď ráno po prebudení vypite teplý nápoj alebo pohár ovocnej šťavy. Pite minimálne 2 litre tekutín denne a dbajte na pravidelný pohyb (stačí prechádzka). Vynechajte biely chlieb a syry.

Problémy s ústnou dutinou

Užívanie chemoterapie môže spôsobiť výrazné nežiaduce účinky v ústnej dutine. Často sa objavuje krvácanie a zdurenie ďasien, afty, bolesť pri prehĺtaní. Niekedy sa prejaví aj nepríjemná chuť v ústach. Zmierniť príznaky vám pomôže pestrá, miešaná strava. Dbajte na hygienu ústnej dutiny a snažte sa zabrániť vzniku akéhokoľvek poranenia v ústach.

Zníženie obranyschopnosti

Chemoterapia neúčinkuje len na rakovinové bunky, ale do istej miery napáda aj zdravé. Patria medzi ne aj biele krvinky a ďalšie krvotvorné bunky. Tým dochádza k oslabeniu bunkovej imunity, ktorá má hlavný význam pri obrane organizmu proti vírusovým a plesňovým infekciám. Problém s vyšším rizikom infekcie majú pacienti v druhej polovici liečby chemoterapiou a niekoľko týždňov po jej ukončení. Hrozí najmä infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, kože, močového a pohlavného ústrojenstva.

Odporúčané opatrenia: dostatok odpočinku, výdatná a pestrá strava, starostlivé umývanie ovocia, zvýšená hygiena v kúpeľni a na toalete, časté umývanie rúk, dôsledná dezinfekcia aj drobných poranení, kúpanie vo vani radšej vymeňte za sprchovanie. Vyhýbajte sa pobytu v miestnostiach s veľkým počtom ľudí a pokiaľ je to možné, dbajte na prechádzky na čerstvom vzduchu (v prírode) a vyhýbajte sa stresu.

Ak sa objaví teplota nad 37,5 °C, prípadne ju sprevádza triaška, kašeľ, nápadné potenie, problémy s močením alebo gynekologický výtok, vyhľadajte lekára.

Únava

Únava a pocity slabosti sú častým sprievodným príznakom protinádorovej liečby. Neexistuje proti nim žiadny zázračný liek, no môžete si pomôcť dodržiavaním niekoľkých jednoduchých rád:

 • Dbajte na nerušený, dostatočne dlhý nočný spánok.
 • Obmedzte povinnosti v domácnosti tak, aby ste mali čas na relax a na pravidelnú prechádzku na čerstvom vzduchu.
 • Dodržujte denný režim, na aký ste zvyknutý (drobné povinnosti, stretnutia, záľuby...), len ho upravte s ohľadom na vašu momentálnu fyzickú kondíciu.
 • Dbajte na výdatnú stravu, dostatok vitamínov, pite veľa tekutín.
 • Snažte sa každý deň o niečo, čo vám urobí aspoň drobnú radosť. S optimizmom sa aj choroba lepšie lieči. Ak vás prenasledujú pochmúrne nálady, pocity smútku či úzkosti, poraďte sa so svojim lekárom o psychologickej pomoci. Pomoc psychológa nájdete aj na tejto web stránke v sekcii Poradňa psychológa.

Bolesť

Onkologické ochorenia nezriedka sprevádza bolesť, ktorú samotná liečba rakoviny neodstráni. Môže mať rôznu intenzitu a dĺžku trvania. Pokiaľ je bolesť chronická, lekári sa snažia odhaliť jej príčinu. Pri niektorých nádorových ochoreniach u niektorých pacientov môže pomôcť chirurgická liečba alebo ožarovanie. Ak sa zdroj bolesti nepodarí odstrániť, lekári sa snažia liečiť príznaky. Pri liečbe silnej chronickej bolesti je cieľom zaistiť pacientovi pokojný spánok, odstrániť alebo zmierniť bolesť v pokoji a postupne aj pri telesnej aktivite. Konečným cieľom je odstránenie alebo aspoň výrazné zmiernenie bolesti a čo najvyššia kvalita života pacienta. Pri liečbe majú už dnes lekári k dispozícii množstvo rôznych účinných liekov, a tak dokážu bolesť úspešne liečiť.