O rakovine pľúc

Rakovina pľúc (alebo tiež pľúcny karcinóm) má na svedomí až štvrtinu všetkých úmrtí na onkologické ochorenia a celosvetovo si vyžiada viac životov ako rakovina prsníka, prostaty, hrubého čreva a pankreasu dohromady. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných viac ako 2800 nových prípadov a toto ochorenie patrí medzi tri najčastejšie príčiny úmrtia. No aj keď je pravda, že rakovina pľúc patrí medzi nádorové ochorenia s najvyššou úmrtnosťou, príčinou je najmä príliš neskoré odhalenie choroby. Kým v minulosti sa rakovina pľúc týkala najmä mužov a fajčiarov, v posledných rokoch stúpa výskyt aj medzi ženami a ľuďmi, ktorí nikdy v živote nefajčili.
Rakovina pľúc vzniká, keď sa začnú bunky v pľúcach abnormálne správať - nekontrolovane rásť a množiť sa. Rozlišujeme dva základné typy nádorov pľúc.

Malobunkový karcinóm

Je menej častý, rastie rýchlejšie a taktiež sa častejšie šíri do okolitých orgánov. Považuje sa za agresívnejší typ nádoru a  tvorí    15–20% všetkých prípadov.

Nemalobunkový karcinóm

Je najčastejším typom rakoviny pľúc a tvorí až 80% všetkých prípadov. Zvyčajne sa rozrastá a aj šíri pomaly. Najčastejšie histologické typy nemalobunkového karcinómu pľúc sú: skvamocelulárny karcinóm (väčšinou sa spája s fajčením) a adenokarcinóm (najmä u nefajčiarov a u žien).