Štádiá rakoviny pľúc

Okrem získania vzorky nádoru a určenia typu nádoru je potrebné vedieť aj rozsah ochorenia, teda štádium. Určuje, nakoľko je rakovina rozšírená a výrazne ovplyvňuje výber liečby.

Štádium 0

Znamená, že rakovina sa nachádza len v bunkách, ktoré sú na povrchu dýchacích ciest.

Štádium 1

Nádor je malý a nádorové bunky postihujú len samotné pľúca, okolité tkanivo je bez zmien. Medzi možnosti liečby v tomto štádiu patrí chirurgický zákrok, rádioterapia a/alebo chemoterapia.

Štádium 2

Štádium 2 značí, že rakovinové bunky sa rozšírili do lymfatických uzlín na tej strane pľúc, v ktorej vznikol primárny nádor, nie však do iných častí pľúc či vzdialených orgánov. V tomto štádiu sa ako možnosť liečby využíva chirurgický zákrok, rádioterapia a/alebo chemoterapia.

Štádium 3

Rakovina sa už rozšírila mimo pľúc do lymfatických uzlín v strednej časti hrudníka. Krvné cievy v tejto oblasti môžu byť tiež postihnuté.

Štádium 3A

Rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín v strednej časti hrudníka a na rovnakej strane, kde sa nádor objavil. Možnosti liečby: chirurgický zákrok, rádioterapia a/alebo chemoterapia.

Štádium 3B

Rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín na opačnej strane hrudníka, ako sa objavil nádor. Možnosti liečby: rádioterapia, kombinácia rôznych chemoterapií a/alebo cielená liečba.

Štádium 4

Nádor sa rozšíril na oboch stranách pľúc alebo metastázoval do iných oblastí tela, napríklad do pečene, mozgu, či kostí. Nedá sa chirurgicky odstrániť. Medzi možnosti liečby v tomto štádiu ochorenia patrí rádioterapia, kombinácia rôznych chemoterapií a/alebo cielená liečba.